Haber

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom-3 mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı Florida’ya indi.

TÜRKİYE’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, ABD’nin Florida kıyılarına indi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk beş kişilik uzay bilimi görevinin tamamlandığını belirtti.

İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) 18 günlük görevini tamamladıktan sonra önceki gün diğer 3 astronotla birlikte dünyaya dönmek için yola çıktı. 4 astronotu taşıyan Dragon kapsülünün, ISS’den başarıyla ayrıldıktan sonra dünyayı dolaşması yaklaşık 47 saat sürdü. Dragon kapsülü saat 16.30 sıralarında ABD’nin Florida sahili açıklarında okyanusa indi. Kapsülün okyanusa inişi Türk Uzay Ajansı’nın YouTube kanalından canlı olarak takip edildi.

KACIR: ALLAH’A Şükür

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da kapsülün inişini takip etti. Kacır, sosyal medya hesabından açıklamadan önce, “Paraşütler açıldı. Dünya’ya dönüşün tamamlanmasına birkaç dakika kaldı. Umarım sağ salimdir.” İnişin ardından Kacır, “İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 ekibini taşıyan kapsül tekrar yeryüzüne indi. Çok şükür.”

13 DENEY YAPTI

Kacır, son paylaşımında Türkiye’nin ilk 5 kişilik uzay görevinin tamamlandığını belirterek, “İlk astronotumuz Alper Gezeravcı, 21 gün süren görevde Türk bilim insanlarının hazırladığı 13 bilimsel deney gerçekleştirdi. Toplamda 36 deney yapıldı. Uluslararası Uzay İstasyonuna giderken saat ve dönüşte 47 saat.” “83 saat boyunca Dragon kapsülünde Ax-3 mürettebatıyla birlikteydi. Bu görev, Türk çocuklarına ilham kaynağı olarak tarihe geçti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu