Haber

MESKİ, Berdan ve Pamukluk Baraj Gölleri Havza Koruma Planlarının Hazırlanması İçin Çalışmalara Başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, ‘Berdan ve Pamukluk Baraj Gölleri Havzası Koruma Planlarının Hazırlanması’ kapsamında tanıtım toplantısı düzenledi.

MESKİ Genel Müdürlüğü, Berdan ve Pamukluk baraj gölleri ile gölleri besleyen yer altı ve yerüstü su kaynaklarının korunması, kaynakların ve havzaların özelliklerinin bilimsel çalışmalarla değerlendirilerek koruma alanlarının belirlenmesi, su kalitesinin korunması ve güzelleştirilmesi ve baraj gölleri ve havzalarının havza bazında büyüklükleri; Sosyal, ekonomik, fiziksel, jeolojik, hidrojeolojik, hidrolojik, hidromorfolojik, ekolojik ve kimyasal özelliklerin bilimsel bilgilere dayalı olarak tespitini içeren ‘Berdan ve Pamukluk Baraj Gölleri Havzası Koruma Planları’nı hazırlayarak gerekli çalışmalara başladı.

Bu kapsamda Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda; Havzalara yakın yerleşim yerlerinde bulunan kamu ve özel sektör paydaşları ile vatandaşlara genel planlama hakkında bilgi verilerek, gelecekte nasıl ilerlenebileceği ve bu süreçte yapılması gerekenler hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Havzaların su kalitesinin belirlenmesi için MESKİ tarafından yürütülen saha çalışmaları sonucunda; Pamukluk Baraj Gölü Havzasında 15 adet yerüstü suyu, 20 adet yer altı suyu ve 5 adet baraj gölü havzası (baraj rezervuar alanı ve dip çamuru) izleme noktası bulunurken, Berdan Baraj Gölü Havzasında 22 adet yüzey suyu, 20 adet yeraltı suyu ve 6 adet izleme noktası tespit edilmiştir. baraj gölü rezervuar alanı (baraj rezervuar alanı ve dip çamuru) için.

Belirlenen noktalardan 2. çevrim numune alma işlemlerini tamamlayan MESKİ, 17 Temmuz prestijiyle 3. çevrim numune alma süreçlerine başladı. Proje kapsamında çalışmalarına devam edecek olan MESKİ, Mersin’in en değerli su kaynakları olan Berdan ve Pamukluk Baraj gölleri havzalarının korunması için de planlar oluşturmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu