Haber

İtalya, Fas’a deprem yardımı teklif etti

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin, 7 büyüklüğündeki depremle sarsılan Fas’a ülkesinin acil yardım teklifini sunduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tajani’nin Fas Dışişleri Bakanı Nasser Burita ile telefon görüşmesi yaptığı ve deprem nedeniyle taziyelerini ilettiği belirtildi.

Açıklamada Tajani’nin, Fas’ın Burita kentine her türlü insani yardımı sağlamaya hazır olduklarını, özellikle sağlık tesisleri ve hastanelerin faaliyetlerine destek olacak malzeme gönderebileceklerini belirttiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Bakan Tajani’nin İtalya’nın Rabat Büyükelçisi Armando Barucco ile sürekli temas halinde olduğu ve depremden etkilenen İtalyanlara yönelik yardım faaliyetlerine ilişkin gelişmeleri takip ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Rabat’taki İtalya Büyükelçiliği ve Kazablanka Başkonsolosluğu aracılığıyla Bakanlığın acil servis birimi aracılığıyla deprem bölgesindeki 500’den fazla İtalyan vatandaşına gerekli desteğin verildiği belirtildi.

Sivil Savunma ve Denizcilik Politikaları Bakanı Nello Musumeci de arama kurtarma ekipleriyle Fas’a 1000 yataklı çadır ve ekipman gönderebileceklerini, talep olması halinde ekiplerin hemen yola çıkabileceğini kaydetti.

Fas’ta 7 büyüklüğünde deprem

Fas’ta 8 Eylül gecesi saat 23.10’da merkez üssü Marakeş şehrinin El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fez kentlerini etkilediği belirtildi.

Fas İçişleri Bakanlığı depremde 2 bin 122 kişinin öldüğünü, 2 bin 421 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu