Haber

İran Dışişleri Bakanı ve Afganistan Taliban Hükümeti yetkilisi Filistin’deki ilişkileri ve gelişmeleri görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Afganistan’daki Taliban geçici hükümetinin Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Birader, ikili ilişkiler ve Filistin’deki son gelişmeleri ele aldı.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Abdullahiyan, resmi temaslar kapsamında heyetiyle birlikte Tahran’da bulunan Birader ile bakanlık binasında görüştü.

İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarını “savaş suçu” olarak nitelendiren Abdullahiyan ve Birader, İslam ülkelerinin Filistin halkına verdiği desteği ele aldı.

Abdullahiyan, “Afgan halkına büyük acı veren ABD’li işgalcilerin gidişinden memnun olduklarını” belirterek, Afganistan’ın bağımsızlığının, kalkınmasının, halkının refahının, istikrar ve güvenliğinin İran için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İki ülke arasında ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesinin önemine değinen Abdullahiyan, ülkesinin ekonomi, sanayi, teknoloji gibi birçok alanda ilişkileri güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.

İran’da milyonlarca Afgan mültecinin varlığına dikkat çeken Abdullahiyan, göç konusunun ve mültecilerle ilgili sorunların ortak iş birliği içinde planlanması ve yönetilmesi gerektiğini belirtti.

Taliban geçici hükümetinin Başbakan Yardımcısı Birader, iki ülke arasındaki komşuluk çıkarlarına değinerek, Afganistan’ın İran transit yolları üzerinden dış ticaret ilişkilerini artırmak, Çabahar ve Bandar Abbas limanlarının ithalat ve ihracat kapasitelerinden daha fazla yararlanmak istediğini vurguladı. .

Toplantıya Afganistan geçici hükümetinin Ticaret, Maliye, Ulaştırma ve Havacılık bakanlarının yanı sıra iki ülkenin narkotikle mücadele yetkilileri katıldı.

baliseyh-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu