Haber

Hatay’da hasar görmemesine rağmen şüphe uyandıran tek katlı binanın içinde yaşananlar!

Ülkemizi şaşkına çeviren 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden etkilenen 10 ilden biri de Hatay oldu. Hatay’da avukat Bedia Büyükgebiz, depremin ardından yıkılacak çok sayıda enkaz ve ağır hasarlı binaların yıkılmasına rağmen, iş yerlerinin laboratuvar test sonuç belgelerinin bulunduğu Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürlüğü’ndeki tek katlı binanın yıkıldığını söyledi. ve konutlar yıkılacaktır. İşte böyle oldu…

Yıkılması nedeniyle kamuoyunda şüphe uyandıran bu tek katlı binanın içinde hangi belgelerin olduğunu tek tek anlatıyoruz.

Bedia Büyükgebiz, valilik izniyle yıkılmasına karar verilen binayı sosyal medya hesabından gösterdi.

İş yerlerinin ve konutların laboratuvar test sonuç belgelerinin bulunduğu Yapı Kontrol ve Yapı Malzemeleri Daire Başkanlığı’ndaki tek katlı bina için Büyükgebiz, ‘Kovayı burada durdurduk. Çünkü bunların hepsi delildir. Deliller adeta karartılıyor, ıslak imzalı resmi evraklar havada uçuşuyor’ dedi.

Vatandaşlar bir an önce enkaz altında kalan yakınlarıyla buluşmayı beklerken, bölgedeki yapıların laboratuvar test sonuç belgelerinin bulunduğu tek katlı binanın yıkılacağı haberi, delillerin bulunup bulunmadığını sordurdu. halkın ortasında karartılıyor.

Ancak tüm tepkilere rağmen bina dozerle yıkıldı.

Tüm yansımalara rağmen o bina hakkında söylentiler dolaşmaya devam ederken, inşaat makinesini beklerken bu kadar acelesi olan ne diye sorulurken, insanlar acılarını sindiremedi.

Ancak Teyit.org konuyla ilgili ‘Hatay’da yapı denetim belgeleri içeren bina hakkındaki iddialar’ başlıklı bir yazı yayınladı.

Buna göre, görüntülerdeki binanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü’ne bağlı Yapı Denetim Şube Müdürlüğü olduğu anlaşıldı.

Avukat Bedia Büyükgebiz’in paylaştığı bölgeye ait diğer görüntülerde yer alan binalar incelendiğinde Google Haritalar üzerinden tespit edilebileceği, formda anlatıldı.

Peki, gerçekten de binanın içinde delilleri karartmaya uygun belgeler var mıydı?

Teyit’in ifadesine göre, binada tezde bahsedilen deneylerin yapılması, taze beton, karot ve demir çelik deneylerinin yapılması ve raporların hazırlanması için bölmeler bulunduğu belirtildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği, bu alanın kamu binası yerleşkesi olduğunu, yıkılan veya hasar gören binaların olduğunu duyurdu.

Bedia Büyükgebiz, ÇHD ve Bakanlık, üç katlı ana binanın depremde hasar gördüğünü belirtiyor. Binanın laboratuvar test sonuçlarını da barındırdığı belirlendi.

Yıkılan tek katlı bina hasarsız mıydı?

Hatay’da T24 muhabiri Hazar Dost’un ifadelerine göre, tek katlı binanın yanındaki üç katlı ana binanın hasar gördüğü biliniyor ancak üç katlı binanın hasar görmesinin ardından belgeler tek katlı binaya taşınmıştı. katlı bina. Öte yandan adresin tamamını kapsayan yıkım kararı alındığı için iş makinelerinin binanın tamamı için işlem yaptığı belirtildi.

Peki bu bina neden yıkıldı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, il müdürlüğü binasının hasar gördüğü ve yıkılma riski nedeniyle acil yıkım kararı alındığı iddialarına ilişkin yaptığı basın açıklamasıyla ilgili açıklama yaptı.

Yıkılan binanın enkazında bazı belgeler bulundu.

Hem avukat Büyükgebiz hem de ÇHD, yıkılan binanın enkazını inceleyerek, buldukları belgelerde, yönetmeliğe uymayan binaların onaylandığına ve gerekli yaptırımların uygulanmadığına dair ifadelerin bulunduğunu belirtti.

Peki bu belgeler neden yetkililer tarafından korunmadı?

Yıkımla ilgili bakanlıktan yapılan açıklamada, belgelerin dini bir alana taşınacağı belirtilirken Teyit, belgelerin inanca alınmasından önce yıkımın neden başladığına dair bir açıklama yapılmadığını belirtiyor.

Belgeler dijital olarak saklanabilir mi?

Konuyla ilgili bakanlığın belgeleri matbu olarak tuttuğu, tüm resmi yazışma ve raporların ‘Belgenet’ üzerinden anında dijital ortama aktarıldığı belirtildi.

Teyit.org’un incelemesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu