Haber

Alperen’in unutulduğu okul servisinde hayatını kaybeden ailesi tazminat kazandı

İzmir’in Çiğli ilçesinde anaokuluna gitmek üzere sabah saatlerinde evinden alınan, unutulduğu okul servisinde baygın halde bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin hayatını kaybetti.

Yargıtay’da görülen duruşmalı davada otobüs şoförü Taner İşgören 6 yıl 8 ay, kreş sahibi Yurdagül İşgören 7 yıl 6 ay, servis hostesi Dilara K 5 yıl, öğretmen Arzu G 2 yıl 6 ay ceza aldı. Aylarca, okul müdürü Bekir G.’ye 3 yıl 20 gün, Ahmet S.’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Alperen Sakin’in ölümü nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürüne 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Tazminat talebi karara bağlandı

Küçük Alperen’in ölümüyle sarsılan aile, maddi ve manevi tazminat talep etti.

İzmir 5. İdare Mahkemesi de Sakin’in ölümüyle ilgili olarak bakanlığın hizmet kusuru iddiasıyla açtığı davada ailenin maddi ve manevi tazminat talebini değerlendirdi.

Mahkeme kararında, ilgili yönetmeliklere aykırı olarak 36 aydan küçük çocukların anaokuluna kayıtsız olarak kabul edildiğinin anlaşıldığını ve bu süre içinde mevzuattaki gereklilikleri taşımayan servis personeli çalıştırıldığını belirtti. okul.

Aile yüzde 50 kusurlu sayıldı

Kararda şu sözler yer aldı:

“Olayda gerekli dikkat ve özeni göstermediği ve sorumluluğundaki kreşlerin denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmediği anlaşıldığından davalı idarenin hizmet kusuruna dayalı sorumluluğu olduğu kanaatine varılmıştır. , Alperen Sakin’in 33 aylıkken okula kabul edildiği, en küçüğün ailesinin kayıtsız olarak anaokuluna kabulüne müsamaha gösterdiği dikkate alınarak, ailenin yüzde 50 kusurlu bulunduğu kabul edildi. , davalı yönetimin kusurunun yüzde 50 olduğu kanaatine varıldı.”

662 bin 491 lira tazminat

İzmir 5. İdare Mahkemesi, anne ve babaya yerden mahrumiyet nedeniyle 162 bin 491 lira, manevi tazminat olarak 175 bin lira, iki kardeşine de 75’er biner olmak üzere 662 bin 491 lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Peder Serkan Sakin, gazetecilere yüzde 50 kusurlu bulundukları kararını kabul etmediklerini söyledi.

“Mahkemeye gidiyoruz”

Amaçlarının tazminat kazanmak olmadığını, mahkemenin belirlediği parayı hayır kurumlarına vereceklerini belirten Sakin, çocuk yuvasına kayıt olurken yaş sınırıyla ilgili düzenlemeleri bilmelerinin mümkün olmadığını savundu. o sırada Almanya’dan yeni gelmişti.

Okul servisinin kaçak olduğunu, şoförün beceriksiz olduğunu, servis ablasının reşit olmadığını ve tüm bunların dikkate alınmadığını öne süren Sakin, şunları kaydetti: Temyize gideceğiz, hakkımızı arayacağız” dedi.dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu