Yaşam

AFAD: Kahramanmaraş Depremi 7,3 Metrelik Kaymaya Neden Oldu

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli ikili depremin acısını sarmaya çalışırken, yetkili isimler Bu depremlerle ilgili açıklamalarına devam ediyorlar. Bu içerikte; AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar kameraların karşısına geçip son durumu değerlendiren kişi oldu. orhan tatar, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AFAD yetkilisinden yapılan açıklamalara göre Doğu Anadolu Fayı üzerinde benzeri görülmemiş bir yıkıma neden olan deprem meydana geldi ve bu sarsıntıda 5 segment yer aldı. kırık . Orhan Tatar, bu kırıklar sonucunda, 7,3 metre yer değiştirme oldu diyor. Jeoloji mühendisi ne oldu” Alışılmadık bir durumla karşı karşıyayız.‘ bana o söyledi.

US Geological Survey de Orhan Tatar’a benzer açıklamalarda bulundu.

Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları ( USGS ), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili güncel verileri paylaştı. Yukarıdaki harita, sarsıntı anında meydana gelen fay kaymalarını göstermektedir. Evrim Ağacı’nın kurucularından biri Çağrı Mert Bakırcı, yukarıdaki haritayı şu şekilde yorumladı:

“Yaşadığımız depremlerin kayma modelleri güncellendi. İlk depremde maksimum kayma 7.8 olarak görünüyor. 7,5 metre7,5 saniyelik sarsıntıda maksimum kayma 11.6 metre olarak belirlendi. Yani bölgede 9 saatin ortasına göre göreceli olacak şekilde iki nokta seçebilirsiniz. 19.1 metrelik toplam rekor.

Bu veriler fayın tüm derinliğini kapsar; Bu nedenle, bu kayma yüzeyden bu seviyede görünmeyebilir (ve muhtemelen 19,1 metrenin çok altında bile görünecektir).

Sanatçılar devam ediyor!

Orhan Tatar’ın yaptığı açıklamalarda öne çıkan diğer hususlara baktığımızda, artçı sarsıntılar Bununla ilgili dikkat çekici bir değerlendirme görüyoruz. tatar dedi ki: Toplam artçı sarsıntı sayısı 3858’dir. İzmir ve Düzce depremlerinin büyüklüğünde çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. 5-6 arasında 38 artçı sarsıntı oldu. Bölgede halen hasar görmemiş, ağır hasarlı, orta hasarlı çok sayıda bina bulunmaktadır. Bu binaların vatandaşları. uzak dur önemli. Yıkım gerçekleşmeyen binalarda da yıkım meydana gelebilir. Şu anda bölgenin bazı kesimlerinde çok yoğun kar yağışı var. Özellikle kuzeye. Buralarda çığ tehlikesi olabilir. Bazı yerlerde, yerleşim yerlerine yakın bölgelerde vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Sahadan gelen bilgilere baktığımızda bazı yerlerde heyelan ve kaya düşme tehlikesinin olduğu alanlar da bulunuyor. Hala mucizevi kurtuluş devam ediyor

“400 kilometrelik yüzey çatlakları var!”

Orhan Tatar sözlerine şöyle devam etti:

“Bu iki deprem sonucunda yer kabuğunda şimdiye kadarki verilerle karşılaştırıldığında, 400 kilometreden fazla Yüzeyde bir kırılma meydana geldiğini biliyoruz. Adaptasyon süreçleri hızlı bir şekilde devam ediyor. Detaylar başka bilgilendirmelerde verilecek ama özellikle birçok üniversiteden alanında uzman araştırmacılar bu sürece farklı alanlarda katkı sağlamak istiyor. Yer seçiminden, altyapının güçlendirilmesine, molozların kaldırılmasına, molozların çevresel etkilerine kadar. Şu anda bu süreçlerin doğru bir şekilde yürütülmesi adına hocalarımızdan önemli takviyeler alıyoruz. Bunu uyarlıyoruz TÜBİTAKBirlikte yürütüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu