Ekonomi

Volkan Bozkır, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Danışmanı Oldu

Volkan Bozkır’ın biyografisi ise şöyle;

1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

39 yıl Dışişleri Bakanlığında çalıştı.

Mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı’na girdi. 39 yıllık dışişleri bakanlığı döneminde; yurtdışında ise Stuttgart Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcılığı, Bağdat Büyükelçiliği Katipliği, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarlığı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçiliği ve Daimi Temsilcilik görevlerinde bulundu. Türkiye’nin AB nezdindeki temsilcisi.

Ülkemizde Dışişleri Bakanlığının çeşitli kademelerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı döneminde Başbakan Turgut Özal’ın Dışişleri Danışmanı, Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Başdanışmanı olarak görev yaptı. Bozkır ayrıca AB’den Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı’nda AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

BM Genel Kurulu Başkanı olan ilk Türk

Büyükelçi Volkan Bozkır, 2011 yılında ilk kez İstanbul’dan Milletvekili seçildi. TBMM’de 24, 25, 26 ve 27. dönem milletvekilliği yaptı.

Bu dönemlerde Dışişleri Konseyi Başkanlığı, Türkiye-ABD Orta Parlamento Dostluk Kümesi Başkanlığı, Türk-Rus Sivil Forumu Eşbaşkanlığı ve Türkiye-Avustralya Orta Parlamento Dostluk Kümesi Eş Başkanlığı görevlerinde bulundu. Sandalye. Ağustos 2014’te Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı ve bu görevi Haziran 2016’ya kadar sürdürdü.

Büyükelçi Volkan Bozkır, Haziran 2020’de 75. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanlığı’na seçilerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başkanlık eden ilk Türk vatandaşı oldu.

Bozkır ayrıca Romanya Ulusal Liyakat Madalyası, “Şövalye” düzeyinde “İtalyan Liyakat Nişanı”, “Azerbaycan Cumhuriyeti Diplomatik Hizmet Kurumları 100. Yıl Madalyası” ve “Hilal Nişanı” sahibidir. Pakistan”.

Evli ve iki çocuk babası olan Büyükelçi Bozkır, yeterli düzeyde İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu