Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: 8 Ekolojik Köprü Yapıldı, 4 Köprü İnşaatı Sürüyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, karayolları ve demiryolları olmak üzere toplam 8 ekolojik köprü inşa ettiklerini belirterek, “Ülke genelinde kurduğumuz ekolojik köprülerin sayısını artıracağız” dedi.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada; Ekolojik geçiş yapılarının yaban hayatını korumak ve ekolojik istikrarı sağlamak için özellikle yabani hayvanların güvenli geçişini sağlayacak şekilde tasarlandığını belirtti. Uraloğlu, “Ekolojik köprüler, vahşi hayvanların güvenli geçişini sağlayarak biyolojik çeşitliliğin korunmasında büyük değer taşıyor. Ayrıca çevreci bir yaklaşımla yeşil alanların tahribi önleniyor ve trafik akışını düzenleyerek emisyon azaltımına katkı sağlıyor. Ekolojik” alt ve üst geçitler projelendiriliyor.Bu sayede yaban hayvanlarının geçişleri ve yaşam koridorları da korunmuş oluyor.”

‘4 EKOLOJİK KÖPRÜ İNŞAATI DEVAM EDİYOR’

Ekolojik köprülerin sayısının giderek arttığını vurgulayan Uraloğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu’nda 1, İstanbul-İzmir Otoyolu’nda 2, Malkara-Çanakkale Otoyolu’nda 1, Tarsus-Pozantı Otoyolu’nda 1 ve İzmir’de 2 – Çeşme Otoyolu Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Sınırında 8 adet ekolojik köprü ve 1 adet ekolojik köprü bulunmaktadır.Karayolu ve demiryolu olmak üzere toplam 8 adet ekolojik köprü inşa ettik.8 adet ekolojik köprü sayısını artıracağız. ülke genelinde inşa ettiğimiz köprüler.Bu köprüler Kanada, ABD, Almanya, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde oldukça yaygındır.Amacımız bu dünyayı paylaştığımız vahşi hayvanları korumak ve yaşamlarını gözetmektir. Şu anda İzmir-Çeşme karayolu üzerinde 1 adet ekolojik köprü yapılmakta olup, Halkalı-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında 3 adet ekolojik köprünün yapımı devam etmektedir.Aydın- “Üzerine yapılması planlanan köprü var. Denizli karayolu. Ayrıca Tarsus-Pozantı otoyol projesinde Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü olan ‘Orman Ekosistem Köprüsü’ yapıldı.”

haberbunyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu