Haber

Ukrayna’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin itirafı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri döndürebilecek tek lider olduğunu belirtti.

Kuleba, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili olarak Ukrayna devlet kurumu Ukrinform’a açıklama yaptı.

Rusya’nın anlaşmayı durdurduğunu hatırlatan Kuleba, Ukrayna’nın Putin’in bu anlaşmaya dönüşü konusunda Türkiye ile etkileşim içinde olduğunu belirtti.

Kulebe dedi ki:

“Ukrayna, Putin’in Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na dönüşü için Erdoğan ile koordinasyon içinde. Erdoğan da bu konuda Zelenskiy ile koordinasyon içinde. Bu karşılıklı olarak faydalı. Putin’i yeniden anlaşmaya çekebilecek tek lider Erdoğan’dır.”

KARADENİZ TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, ” Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar yerine getirilir getirilmez derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu