Ekonomi

Tarım Kredi’den yeni karar: Limitli değil üreticinin ihtiyacı kadar kredi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Aydın, kurumun yeni stratejisini anlatarak, kontratlı üretim ve sağladıkları kredilere ait değerlendirmede bulundu.

Tarım Kredi’nin bankalardan farklı olarak üyelerine kredili mal sattığını söz eden Aydın, üyenin peşin parası olmaması halinde tarlasının gereksinimi gübre, hayvanının yiyeceği yem, gereksinimi olan tohum ve tarlayı işlemek için gerekli mazot ölçülerini belirlediklerini söyledi.

Çitfçinin muhtaçlığına nazaran kredi verilecek

Aydın, kurumda müşteri kıymetlendirme modüllerinin klâsik yapısını çağdaş bir hale dönüştürdüklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Yeni uygulama şubat prestijiyle yürürlüğe girecek. Tarlanızın ne kadar gübreye gereksinimi varsa o kadar gübre alabileceksiniz. Ne kadar kredibiliteniz varsa o kadar almayacaksınız. Sizin gereksiniminiz ile size vereceğimiz limit eşit olacak. Bu Tarım Kredi’de üyelerimiz açısından devrim niteliğinde bir şey. Önceden adamın 100 dekar tarlası varsa bunun için 20 kilogram gübre gerekiyorsa ölçüp biçerek, ‘Sana lakin 10 kilogram verebiliriz.’ diyorlardı. 10 kilogram gübre atınca tarlanın verimi düşüyor, çıktısı azalıyor. Dolaylı olarak bu durum üretimi negatif etkiliyor. Biz artık bu türlü yapmıyoruz, o tarlanın ne kadar gübreye gereksinim varsa o kadar gübre, mazot, tohum, ilaç veriyoruz. Kredi dediğimiz şey yani veresiye sattığımız şeyler bunlar.”


“Gübre tedarikinde bütün tedbirler alındı”

Aydın, ekili alan müşteri sayısı bakımından bakıldığında geçen yıla oranla 75 bin yeni üye kazandıkları bilgisini vererek, kuraklık yahut fiyatların değerli olduğu periyotlara nazaran gübre kullanımının değiştiğini anlattı. Türkiye’de yıllık ortalama 7 milyon tona yakın gübre kullanıldığını ve Gübretaş’ın bu pazarın yüzde 30’una hükmettiğini vurgulayan Aydın, yemde ise bu oranın yüzde 11 olduğunu bildirdi.

“Erzurum’da bir yatırımımız olacak”

Aydın, Aynes’i alarak bir yem fabrikasına sahip olduklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Erzurum’da bir yatırımımız olacak. İç Anadolu’da bir arayış içindeyiz. Burada hissesi yüzde 15’e taşımak durumundayız. Tohum ve ilaçta ise yüzde 10’luk hisseler bizde. Sonbahar için gereksinimi olan bütün üreticiler gübresini aldı, kullandı. Biz artık ilkbahara hazırlanıyoruz. İlkbahar daha çok gübrenin tüketildiği devirdir. Tedarikte bütün tedbirler alındı. Hem içerideki gübre üreticileriyle hem dışarıdaki ihracatçı firmalarla bütün irtibatlarımız devam ediyor. Biz bu pazar hisselerine nispetle ihtiyatlı olarak depolarımızı yüksek tutacağız. Buna ait temasları kurduk. Fiyatların bugünkü biçiminde stabil devam edeceğini düşünüyoruz.”


“İzmir’deki gübre tesisi İskenderun’a taşınabilir”

Son periyotta sıvı ve toz gübre kullanımının Akdeniz ve Ege’de arttığını belirten Aydın, İzmir’deki gübre tesisinin İskenderun’a taşınabileceğini de belirti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu