Ekonomi

Talep arttıkça ve OPEC+ kesintileri devam ettikçe petrol fiyatlarının yükseleceği tahmin ediliyor

Talebin güçlenmesi ve OPEC+ grubunun üretim kısıtlamalarının askeri çatışmalar nedeniyle zaten kısıtlı olan arzı sıkılaştırmaya devam etmesiyle petrol fiyatlarının 2024 yılında yükselmesi bekleniyor. Analistler ve ekonomistler Brent ham petrolünün Şubat ayında öngörülen ortalama 81,13 dolardan hafif bir artışla yıl boyunca varil başına ortalama 82,33 dolar olacağını tahmin ediyor.

Benzer şekilde, ABD ham petrolü beklentileri de bir önceki ayki 76,54 $’lık tahminden 78,09 $’a yükseltildi. Bu, Ekim ayından bu yana 2024 için konsensüs tahminindeki ilk artışa işaret ediyor.

Kpler’in kıdemli analistlerinden Florian Grunberger’e göre petrol fiyatlarındaki yükseliş yaz aylarına da sarkabilir. Grunberger bu eğilimi jeopolitik risk primine, OPEC+ üyelerinin stratejik çıkarlarına ve Çin’den gelen talep artışına bağlıyor.

Bu çeyrekte petrol fiyatları, Husilerin Kızıldeniz nakliye yollarına saldırıları ve Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik insansız hava aracı saldırıları da dahil olmak üzere Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin etkisiyle şimdiden %12’nin üzerinde artış gösterdi.

Talep tahmini, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2024 yılı için günlük 1,3 milyon varillik (bpd) artış beklentisiyle yakından uyumlu. OPEC ise daha iyimser bir görünüm sergileyerek bu yıl talep artışının 2,25 milyon varil/gün olacağını öngörüyor. Kuruluş ayrıca Hindistan, Çin ve ABD’nin 2024 ve 2025 yıllarındaki büyüme yörüngelerinin mevcut beklentileri aşabileceğini öne sürüyor.

Economist Intelligence Unit’in baş emtia analisti Matthew Sherwood, tüccarların OPEC+’nın arz kesintilerini uzatma kararının etkisini tamamen fiyatladığını, özellikle de talebin beklenenden daha güçlü olduğunu kanıtladığını belirtiyor.

Üç OPEC+ kaynağının bildirdiğine göre, Suudi Arabistan ve Rusya’nın başını çektiği OPEC+ üyelerinin petrol üretim politikalarını Haziran ayında yapılması planlanan bakanlar toplantısına kadar değiştirmeleri beklenmiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu