Haber

Rusya, Türk tırlarının Belarus’a geçişine izin vermiyor

MEHMET MUCAHİT CEYLAN

Türkiye’den aldıkları yükleri Rusya üzerinden Belarus’a götüren ve geri dönmek isteyen 100’e yakın Türk tırının, Rusya’nın Krasnyi Kamen bölgesindeki sınır kapısından geçişine izin verilmiyor. 7 gündür yoğun kar yağışı altında ve -20 dereceye ulaşan hava koşullarında tampon bölgede bekleyen tır şoförleri yetkililerden yardım istiyor.

Türkiye’den aldıkları yükleri Azerbaycan-Gürcistan ve Rusya üzerinden Belarus’a götüren ve Belarus gümrüğünden geçerek geri dönen Türk tırlarının, Rusya sınırındaki gümrük kapısından girişine izin verilmiyor. Telefonla bilgi veren tır şoförlerinden Baki Aksoy, Rusya sınırındaki Krasnyi Kamen bölgesindeki tampon bölgede -20 dereceye varan soğukta beklediklerini, kazayı engellemek için motorlarını hiç durdurmadıklarını belirtti. hem kendilerinin hem de araçlarının donmaktan kurtulduğunu, gümrük kapısındaki Rus askerlerinin hiçbir açıklama yapmadan ‘geri dönün’ dediğini anlattı. 100’e yakın Türk tırının beklediğini belirten Aksoy, Rusların sadece Türk tırlarına izin vermediğini de söyledi.

“SU VE YEMEK OLMAYANIN BİR TARAFI VAR, YARDIM LÜTFEN”

Kamyon şoförü Emin Zinko, su, gıda ve mazot stoklarının azaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Gördüğünüz şoför arkadaşların tamamı İranlı, Azeri ve Türk. 5 günden fazladır Belarus gümrüğünde bekletiliyoruz, hiçbir açıklama yok, sorumlu yok, kiminin parası yok, kiminin suyu yok, kiminin suyu yok. Yiyecek, tuvalet ihtiyaçlarını zar zor karşılayabiliyorlar. “Çare olarak lütfen yardım edin. Başka bir gümrük kapısı açılırsa yine sorun olur. 600 kilometreyi başka gümrüğe gitmek onlar için sorun olacak. Dizel sorunumuz var ve yine yolda polisle sorun yaşayacağız. Mümkünse bulunduğumuz gümrükleri açalım ve buradan çıkalım. Burada yüzlerce sürücü var.”

Bir diğer tır şoförü Ali Öztürk ise, “Yasak olmasına rağmen Samur’dan Belarus’a araba gönderiyorlar. Yasaksa kapatsınlar, oradan göndermesinler. Şu anda yüklü arabalar var. Samur’dan mandalina geliyor, burada yasak diyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu