Ekonomi

New York borsası güne düşüşle başladı.

New York borsası, ABD Temsilciler Meclisi’nde borç limitinin artırılmasını öngören yasa tasarısı oylaması öncesinde güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,28 düşüşle 32.948,71 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,35 düşüşle 4.190,74 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,38 düşüşle 12.968,38 puana geriledi.

ABD’de borç limitini artıracak yasa tasarısının bugün Temsilciler Meclisi’nde oylanması beklenirken, yeni günün açılışında borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

Bütçe açığının 1,5 trilyon azalması bekleniyor

Borç limitinin 2025 yılına kadar artırılmasını ve federal harcamaların iki yıl süreyle sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısı, dün gece Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi’nde usul oylamasından geçerek ilk sınavını geçti.

ABD Kongre Bütçe Ofisi (CBO) yasa tasarısının federal borç ve bütçe açığı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesinde, yasanın yasalaşması halinde bütçe açıklarının önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 1,5 trilyon dolar azalmasının beklendiği kaydedildi. üst uca tabi ödenekler ise planlandığı şekilde uygulanır.

ABD’nin 31,4 trilyon dolarlık borç limitini aşmaması için alınan tedbirler tükenirken ve ülke nakit sıkıntısı çekerken, yasa tasarısının Pazartesi gününe kadar Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi ve Demokratların kontrolündeki Senato’dan geçmesi gerekiyor.

Analistler, borç limiti yasa tasarısının oylanmasının yanı sıra, bugün ABD’de açıklanacak JOLTS boş pozisyon sayısı ve Fed’in Bej Kitap Raporu’nun da piyasaların gündeminde olduğunu belirterek, gelecek dönem para politikalarına ilişkin olası ipuçlarını dile getirdi. Fed raporunda aranacak.

bahceajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu