Haber

Muğla’dan ilginç ve ürküten bulgu: “Ormanlarının yüzde 60’ına maden arama ruhsatı vermişler”

MUĞLA (İGFA) –‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nın 4. Belediye Toplantısı ‘İklim Nötr Şehirler Hedefine Adil Geçiş’ temasıyla Bodrum’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, farklı ve bir o kadar ürkütücü bir açıklama yaparak, nüfus artışının olumsuz etkilerine karşı devletin yetkili kurumlarıyla birlikte gerekli önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

“Bodrum başta olmak üzere şehrimizin birçok noktası şantiye alanına döndü” diyen Lider Gürün, “Önceki planlar nedeniyle ilçe belediye başkanlarımızın bu planlara ‘dur’ demesi mümkün değil. belediye başkanı tarafından değil, diğer kurum, kuruluşlar ve özellikle bakanlıklar tarafından yapılıyor”Biz belediyeler olarak bu planları jenerik bir şekilde halletmeye çalışıyoruz. Bu düzenin değişmesi gerekiyor” dedi.

BAŞKAN GÜRÜN: “VERİLECEK İMAR İZİNLERİNİ SONRA ÖĞRENİYORUZ”

“İlimizin bütün kıyıları bakanlıkça planlanıyor, biz Büyükşehir Belediyesi olarak boşa çıkacağını düşündüğümüz konularda dava açıyoruz” diyen Başkan Gürün, “Yeter mi, yetmez. Elbette bu süreçte yerel yönetimlere yetki ve kaynak aktarımı yapılmalıdır. Ancak çok iyi kontrol edilmelidir. Yanan ormanlarımız da ciğerlerimizi yaktı. Yüzde 68 olan orman varlığımız yüzde 60’a geriledi. Muğla orman alanlarının yüzde 60’ında maden arama ruhsatı var. Ancak ormanların yüzde 60’ına maden arama ruhsatı verilmiş olup, mahalli idarelerin bu konuda yetkisi bulunmamaktadır. Nereye verildiğini daha sonra araştırarak öğreniyoruz. Ve bununla uğraşıyoruz” dedi.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM EDECEĞİZ”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı açısından yatırımlarına devam ettiklerini vurgulayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, çevrenin korunması için 7 çöp depolama alanı ile hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi.

Çöp depolama alanlarının elektrik üretimine göre düzenlendiğini ve elektrik üretiminin devam ettiğini kaydeden Gürü, “Güneş enerjisine de yatırım yapmaya çalışıyoruz. Olası tüm projelerde elektrik üretmeye devam ediyoruz. Üzerine kurduğumuz sistemle elektrik üretiyoruz. Bodrum ve Muğla Otogarlarımızın çatısı ve Bodrum’daki hizmet binamız, mezbahamız, kesintili hayvan barınağımız.Ayrıca şu anda 40 dönümlük alanda güneş enerjisi üretimi için projemiz hazır. Burada önemli bir kazanç elde edip su yönetimimizin elektriğini karşılayacağız. Ayrıca Marmaris Atatürk Barajı’na yapmak istediğimiz sistemle hem buradan elektrik üreteceğiz hem de suyun buharlaşmasını azaltacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu