Haber

Lavrov: Afrikalı liderlerin Ukrayna barış teklifini henüz kağıt üzerinde görmedik

Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Aleynik ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın açıkladığı barış misyonu hakkında konuştu.

“Latin Amerikalı ve Afrikalı dostlarımızın yaptığı başvuruyu yanıtlayarak, samimi olarak dünya düzenini istikrara kavuşturmayı amaçlayan önerileri değerlendirmeye hazır olduğumuzu beyan ettik. Lavrov, “Brezilyalı ve Afrikalı dostlarımızın kağıt üzerindeki önerileridir” dedi.

Latin Amerikalı ve Afrikalı ortaklar tekliflerini sunmak istediklerinde Moskova temas kurmaya hazırBunu açıklayan Lavrov, artık bağımsız gözlemciler tarafından daha iyi anlaşılan mantığı tüm kıtalardaki azami sayıda ortağa ulaştırmanın Rusya’nın çıkarına olduğunu kaydetti.

Rusya ve Ukrayna liderleriyle görüştüğünü söyledi. Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril RamaphosaAfrikalı liderlerden oluşan bir barış heyetinin Moskova ve Kiev’e gönderilmesini her iki tarafın da kabul ettiğini belirtti.

Güney Afrika, Mısır, Senegal, Kongo, Uganda ve ZambiyaLiderleri olarak bir barış misyonu girişimi ortaya koyduklarını, Putin ve Zelenskiy ile görüştüklerini belirten Ramaphosa, her iki tarafın da Afrika cumhurbaşkanlarından oluşan heyet ile kendi başkentlerinde görüşme konusunda anlaştığını söyledi.

beydaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu