Teknoloji

Japon Balığının Akıllı Olduğunu Gösteren Deneyler

Peki hafızası zayıf olan insanlara neden “balık hafızası” deniyor? “Balığın hafızası 4-5 saniyedir, sonra her şeyi unutur” Tartışma nasıl ortaya çıktı?Bir bakalım.

japon balığı hafızası sadece 3 saniye Efsanenin nerede olduğu veya neden bu kadar geniş çapta sürdürüldüğü tam olarak belli değil. Ancak bilindiği üzere, beyni ve sınır sistemi olan her canlının bir zeka, algı, duygular, hafıza ve bilinç var. Bu tür mitlerin, evcil hayvan olarak tutulan bazı hayvanların eğitimsiz gözlerle değerlendirilmesi ve yargılanması sonucunda doğduğu düşünülmektedir. Ancak tüm bu sorunlar, bilimsel araştırmayagerekli bahisler

Japon balıklarına yönelik bu iftiranın aslında doğru olmadığını gösteren deneylere bir göz atalım:

  • 2003’te, Plymouth Üniversitesi’nde Bilim adamları balıkları eğitmeyi başardılar. Deneyde japon balıkları, yalnızca bir kola bastıklarında beslendikleri bir kaseye yerleştirildi. Araştırmacılar, kolu günde sadece bir saat çalışacak şekilde kurdular. Balık kısa sürede bunu fark etti ve her gün tam zamanında kola basmayı öğrendi.
  • 2009 yılında İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde Technion Bir çalışmada araştırmacılar, bazı balıkların en az beş aylık bir hafızaya sahip olduğunu bulmuşlardır. çalışmada Pavlov’un temel refleks deneyi balıklara uygulanan bir benzeri. Balık her beslendiğinde belirli bir ses çalındı. Bu, balığın çalınan sesi yemle ilişkilendirmesine neden oldu. Balıklar daha sonra beş ay süreyle doğal ortamlarına bırakıldı. Beş ay sonra ses tekrar çalındığında balıklar eski beslenme yerlerine geri döndüler.
  • Ayrıca araştırmalar, balıkların kancaya takıldıklarında acı hissettiklerini, sosyal hiyerarşilerİçindeki yerlerini bildiklerini ve daha önce birlikte vakit geçirdikleri diğer balıkları tanıyabildiklerini iddia ediyor.

Hala ehliyeti olmayanlara: Bilim adamları japon balıklarına araba kullanmayı öğretmişti.

İsrail’de görev yapmak Ben-Gurion Üniversitesi Vücut içinde çalışan bilim adamları, Japon balıklarının uzaylı bir ortamda bir hedefe ulaşıp ulaşamayacağını anlamak istediler. Yapılan çalışmalar sonucunda balıklar için özel bir “araba” tasarlayan bilim adamları, balığa bu arabayı yem yardımıyla sürmeyi öğrettiler.

Evet, Yanlış duymadınız.Bir japon balığı kümesi, yemlere ulaşmak için özel olarak tasarlanmış bir arabayı sürmeyi başardı.

İlgili deneylerin detayları burada bulunabilir:

Japonya’da ilginç bir olay daha yaşandı: Oyuncu balıklar beklenmedik bir hamle yaparak sahiplerinin kredi kartlarıyla alışveriş yaptı.

Kurduğu sistemle balıklarına video oyunları oynattırıyor. Japon YouTuber Mutekimaru Kanalı Twitch’te balığıyla yayın yaparken bir anda oyun çöktü. Oyun çöktüğünde balık yanlış yerlere tıkladı ve kredi kartıyla harcadı.

15 Ocak’ta balık sürüsü Pokémon Menekşe Oyun oynarken bir arıza meydana geldi. Oyun bir arıza nedeniyle kapanmış olsa da hayvanlar hareket etmeye ve tuşlara basmaya devam etti.

Balıklar böylece kullanıcı adını değiştirdi, Nintendo’Mütekimaru’nun dükkânına girdi. kredi kartı bilgisi ekrana yansıtılır. Bu sırada Mutekimaru’nun kredi kartından Nintendo cüzdanına 500 yen (yaklaşık 75 TL) yüklendi. Balıklar, parayla satılan profil ikonlarını ödedikten sonra konsolu kapattı.

Mutekimaru, Nintendo ile iletişime geçtiğini belirterek “ürünlerin balığın hatası sonucu satın alındığını” belirtti. geri ödemeBunu istediğini söyledi.

İsimleri Maurice, Lala, Moo ve Ponyo olan bu dört balık da dönüşümlü olarak akvaryumda yüzüyor. 3195 saatte Pokemon Safir ve balıklardan biri olan Lala, 18 yıldır kimsenin keşfetmediği bir oyun içi hata keşfetti. Olağan bu olayda tesadüf faktörü balığın zekasından daha ön plandadır ancak bilimsel deneylerin sonuçlarına bakılırsa bazı küçük hareketleri hiç de tesadüf olmayabilir.

Bunlar, balıkların 3 saniyeden daha uzun süre hatırlayabildiğini gösteren çalışma ve deneylerden sadece birkaçı. Bilgileri süresiz olarak olmasa da tam olarak ne kadar süre tutabileceklerine dair kesin bir cevap yoktur. en az dört veya beş ayolması muhtemeldir.

Ama japon balıklarının küçük beyinleri yok mu?

Balığın beyni insan bebeğinin beynidir. 380.000 kat daha küçük . Dolayısıyla küçük olduğu inkar edilemez. Beyinlerinin küçük olduğu doğrudur, ancak daha büyük canlılara kıyasla. Beyinleri, vücutlarının geri kalanıyla orantılı olarak boyutlandırılmıştır ve bu, bir insana kıyasla en az küçük olandır.

  • Kaynaklar:Hepper, IndyTurk ​ ​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu