Haber

İsveç’te Claude Monet tablosuna çevre aktivistlerinin boyalı saldırısı

Çevre aktivistleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir müzede ünlü ressam Claude Monet’nin 1900 yılında yaptığı Giverny’deki Sanatçının Bahçesi’ne resimli saldırı düzenleyerek tabloya el koydu. Polis iki eylemciyi gözaltına aldı.

Çevre aktivistlerinin sanat eserlerine yönelik saldırılarına bir yenisi daha eklendi. İsveç’in başkenti Stockholm’deki Stockholm Ulusal Müzesi’ne gelen, ünlü Fransız ressamlar tarafından 1900 yılında yapılan The Artist’s Garden at Giverny (The Artist’s Garden at Giverny) adlı Aterstall Vatmarker (Revive Wetlands) adlı çevre setine iki aktivist katıldı. ressam Claude Monet. Kırmızı boyayla esere bir saldırı düzenleyerek elini tabloya yapıştırdı. Polis, sanat eserine yapılan saldırının ardından yaşları 25 ve 30 olan iki kadın aktivisti gözaltına aldı.

Tablo inceleniyor

Müzeden yapılan açıklamada, tablonun saldırıda zarar görüp görmediği bilinmezken, tablonun “müze küratörleri tarafından herhangi bir hasar olup olmadığı açısından incelendiği” belirtildi. Yetkililer tablonun üzerinde gözetleme camı olduğunu açıkladı.

“Monet’nin tablosundakiler gibi muhteşem bahçeler yakında uzak bir anı olacak”

Aterstall Vatmarker Sözcüsü Helen Wahlgren yaptığı açıklamada, bir iklim felaketinin “aynı zamanda bir sağlık krizi” olduğunu ve “milyonlarca insanın şimdiden iklim felaketinden ölmekte olduğunu” söyledi. “Monet’nin tablosundakiler gibi muhteşem bahçeler yakında uzak bir anı olacak.”

İsveç hükümetini uluslararası iklim taahhütlerine uymamakla suçlayan Wahlgren, “Emisyonlarımızı yüzde 31 oranında azaltmalıyız. Ancak emisyonlarımız hala artıyor. Bu çok çirkin” dedi. – STOKHOLM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu