Haber

Fikir Adamı Erol Güngör Ölümünün 40. Yıldönümünde Konya’da Anıldı

FİKİR ADAMI EROL GÜNGÖR ÖLÜMÜNÜN 40. YILINDA KONYA’DA ANILDI

 

Selçuk Üniversitesi ve Conservative Opinion Dergisi tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle “Erol Güngör’ün Ölümünün 40. Yıldönümü Sempozyumu” düzenlendi. Sempozyumda alanında yetkin akademisyenlerin katılımıyla Güngör’ün fikir dünyasına etkisi ortaya çıkarıldı.


Türkiye’nin değerli aydınlarından Erol Güngör, ölümünün 40’ıncı yılında Konya’da düzenlenen sempozyumla anıldı.

Selçuk Üniversitesi Sultan Alparslan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Erol Güngör Ölümünün 40. Yılı Sempozyumu”nun açılışında konuşan Muhafazakar Fikir Dergisi Kurucu Editörü Serhat Buhari Baytekin, Erol Güngör’ün bir akademisyen olarak sınırlar içinde kalmadığını söyledi. Akademinin ve kendi mesleki yaşamının ancak entelektüel, tarihsel ve toplumsal açıdan değerli gördüğü birçok alanda fikirlerini ortaya koyan bir isim olduğunu anlattı. Baytekin, sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi’ne teşekkür etti.

“BU ÇALIŞMANIN SUYA ATILACAK TAŞ GİBİ DALGALAR HALİNDE YAYILMASINA NEDEN OLACAĞINI UMARIM”

Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Erol Güngör’ün hem bilgi hem de eylem açısından günümüz gençliğine örnek bir isim olacağını düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Hocamızın hem toplumsal konulara bakış açısı, hem de insanın mükemmelliği için önerdiği konular son derece eyleme geçirilebilir. Yerli ve milli bir duruştur. Umarım bu çalışma suya atılan taş gibi dalgaların yayılmasına neden olur” dedi.

“Güveni daha iyi yerlere taşımanın bilinciyle hareket ediyoruz”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Erol Güngör’ün ölümünün 40. yılında böyle bir programda yer almaktan onur duyduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Selçuk Üniversitesi rektörü olarak başarılı olmaktan gurur duyduğum Erol Güngör, üniversitemizin yeni kurulduğu dönemde her gün rektör olarak görev yaparak bugün Selçuk Üniversitesi’nin üzerine kurulduğu temellerin atılmasında önemli rol oynamıştır. Bu güveni daha yüksek yerlere taşımanın bilinciyle hareket ettiğimizi bilmenizi isterim. “Büyük aydını ölümünün 40’ıncı yılında anmak, anlamak ve anlatmak için bir araya geldiğimiz bugün, katkılarıyla sempozyumu mümkün kılan Konya Büyükşehir Belediyemize ve Muhafazakar Düşünce Derneğimize teşekkür ediyorum.”

“EROL GÜNGÖR, DÖNEMİNDE ÇOK GENİŞ BİR OKUYUCUDAN ETKİLENMİŞTİ”

AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Alım da yaşadıkları dönemde düşünür ve aydınların yeterince anlaşılmadığına değinerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Erol Bey yaşamı boyunca çok geniş bir okur kitlesinde etkili olmuştur. Erol Güngör’ün pek çok kitabı bugün yazılmış gibi görünüyor. Çünkü hocanın arkasında çok yüksek bir analiz yeteneği ve tarih bilinci vardı. “Muhafazakar Düşünce Dergisi’ne, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Selçuk Üniversitesi’ne sadakatlerinden ve organizasyonlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

SEMPOZYUM OTURUMLARLA DEVAM ETTİ

Selçuk Üniversitesi ve Conservative Opinion Dergisi tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen sempozyum, açılış konuşmalarının ardından oturumlarla devam etti.

“Bir Akıllı Olarak Erol Güngör” başlıklı ilk oturumda Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen başkanlığında; Dr. Naci Bostancı, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Prof. Dr. Yasin Aktay ve Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın değerlendirmeleriyle tamamlandı.

“Fikri Hayatın İzleri” başlığı altında Dr. Murat Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda ise Öğr. Görmek. Erhan İşseveroğlu, Dr. Cenk Beyaz ve Dr. Mehmet Dinçaslan Güngör’ü anlattı.

“Sosyoloji ve Psikolojinin Kavşağında Erol Güngör” başlıklı üçüncü oturuma Prof. Dr. Reşat Açıkgöz başkanlığında, Prof. Dr. Sami Şener, Dr. Veyis Güngör, Doç. Dr. Gökhan Arslantürk, Seval Yücetürk ve Arş. Görmek. Hasan Remzi Eker ile devam etti.

Prof. Dr. Beylü Dikeçligil’in katıldığı “Toplum Tahayyülünde Tarih, Kültür ve Medeniyet” başlıklı dördüncü oturumun başkanlığını yaptı. Prof. Dr. Mevlüt Uyanık, Prof. Dr. H. Aliyar Demirci, Doç. Bu oturumda Dr. İlyas Cürmü, Ayşe Çelik ve Burcu Salık Güngör’ü andı.

“Siyasi ve Toplumsal Fikirleriyle Erol Güngör” başlıklı oturum Dr. Yunus Şahbaz’ın başkanlığını yaptığı son oturumda Doç. Dr. Fikret Çelik, Dr. Hüseyin Özil, Dr. Ahmet Kılıç ve Tuğçe Arslan katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu