İş

Fed tutanaklarının ardından Avrupa hisse piyasaları hafif yükseldi

Avrupa piyasaları, işlemcilerin son ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısının tutanaklarını sindirmesiyle hafif yükseldi.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, Londra’da yüzde 0,2 yükselirken sektörler karışık seyretti. Teknoloji hisseleri, Wall Street kapanışından sonra beklenenden daha güçlü mali ilk çeyrek sonuçları açıklayan piyasa öncüsü Nvidia’nın yardımıyla yüzde 1,2 yükseldi.

İngiltere’nin elektrik ve gaz şirketi National Grid’in, tüm yıl sonuçlarında 7 milyar sterlin (8,9 milyar dolar) hisse artışı açıklamasının ardından sektör yüzde 7 ve kamu hizmetleri yüzde 2,25 düştü.

Fed tutanakları, yetkililerin yapışkan enflasyon konusunda endişeleri olduğunu ve olası faiz indirimleri konusunda temkinli davrandıklarını ortaya koydu.

Yatırımcılar, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın Çarşamba günü yaptığı sürpriz açıklamayla, 4 Temmuz’da genel seçim yapılacağını duyurmasını ve ulusal oylamanın tarihi konusunda aylardır süren spekülasyonlara son vermesini değerlendiriyor. Anketlere göre iktidardaki Muhafazakar Partinin, muhalefetteki merkez sol İşçi Partisine karşı kaybetmesi bekleniyor.

İngiltere’de enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek gelmesinin ardından FTSE 100 endeksi, hafifçe düşerek Haziran ayında faiz indirimi yapılacağına dair beklentileri azaltsa da piyasa tepkisi zayıf oldu.

Yatırımcılar ayrıca Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelen ve Mayıs ayında hizmet ve imalat sektörlerinde iş faaliyetlerini gösteren son öncü verileri de değerlendiriyor.

Yatırımcıların Fed tutanaklarına tepki vermesiyle Asya piyasaları gece boyunca karışık işlem gördü.

Nasdaq 100 vadeli işlemleri, beklenenden daha güçlü mali ilk çeyrek sonuçları açıklayan piyasa öncüsü Nvidia’nın son çeyrek sonuçlarının ardından yükseldi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu