Haber

Eczacıbaşı Esan’dan kovulan işçiler madenin çıkışını kapattı: Kızgınız

Eczacıbaşı Esan’dan ‘küçüldüğü’ gerekçesiyle ihraç edilen 243 madenci direnişin 5. gününde maden önünde beklemeye devam ediyor. Maden işçileri, bu akşam üyesi oldukları Bağımsız Maden İşçileri Sendikası ile madenin çıkışını kapattı.

Artı Gerçek’ten Osman Çaklı’nın haberine göre,Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, işçilerin kızdığını ancak yine de müzakere masasının kurulması için çaba göstereceklerini söyledi.

“EL KALDIRIYORUZ”

Eczacıbaşı Esan’ın Balıkesir’in Balya ilçesindeki kurşun-çinko madeninde geçen hafta 243 işçi ‘küçülme’ nedeniyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler, iş kıyafetleriyle 5 gündür madenin önünde şahıs arıyor. Ama şimdi muhatap bulamıyorlar. Ağır çalışma koşulları ve düşük fiyatlara karşı Bağımsız Maden İş Sendikası’nda örgütlenen personel, direnişin 5. gecesinde madenin çıkışını kapattı. 5 gündür personelle birlikte sahada olan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, maden girişinin kapatılmasıyla ilgili “El kaldırıyoruz” dedi.

Yasaların çalışanların aleyhine, ‘patronların’ lehine çalıştığını belirten Çakır, “Şu anda madenin giriş çıkışları tek taraflı çalışıyor. İşçilerin öfkesi birikiyor. Pazarlık masası kurulmamışsa patronu daha sert adımlar bekliyor. Yönetimle konuşmak istiyoruz ama henüz bir ses yok, sabırla bekliyoruz.” söz konusu.

SANAT TOPLULUĞUNA DAVET: ESAN’I Boykot

Kamuoyuna ve devlete seslenen Çakır, “Burada jandarmalar ‘kanun’ diyor başka bir şey söylemiyor. Bu kanunlardan Eczacıbaşı sorumlu değil mi? Bu ülkenin valilerine, kaymakamlarına sesleniyorum. 243 işçi kardeşimi kanunları çiğneyerek işten çıkardı” dedi. Maden önünde bekleyiş sürerken çalışanlar çektikleri görüntüyle sanat camiasına “Tüm sanatçıları Eczacıbaşı Esan grubunu boykot etmeye davet ediyoruz” diye seslendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu