Ekonomi

Deprem sonrası hasar tespit çalışması: 90 bin 609 bina yıkıldı ve ağır hasar gördü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep AFAD Uyum Merkezi’nde afet bölgelerinde yürütülen hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Kurum, deprem bölgesinde 684 bin binada hasar tespit çalışması yapıldığını belirterek, 90 bin 609 binanın 345 bin bağımsız bölümünün yıkıldığını, yıkılmak üzere olduğunu ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Enkaz nereye dökülecek?

Bakan Kurum, hasar tespit çalışmalarının en geç bir hafta içinde tamamlanacağını belirterek, enkaz kaldırma çalışmalarının özenle yapıldığının altını çizdi.

Enkazın nereye götürüleceği konusunda bilgi veren Kurum, öncelikle ağır hasarlı binaların yıkılacağını ve bu molozların kentlere zarar vermeyecek çöplük alanlarına gönderileceğini söyledi. Enkazda ayrışabilecek tüm malzemelerin geri dönüştürüleceğini de sözlerine ekledi.

Yeni konutların inşaatı ne zaman başlayacak?

Deprem bölgelerinde yapılacak yeni konutlar hakkında bilgi veren Bakan, bugün itibarıyla depremden etkilenen illerdeki yerleşim alanlarının belirlendiğini, ilk 30 bin konutun tasarım çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Mart ayı itibari ile bu 30 bin konutun inşaatına başlanacak.

orhaneliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu