Ekonomi

Çin ticaret gerilimlerinin ortasında gümrük vergisi yasasını yürürlüğe koydu

Çin’in en üst düzey yasama organı Cuma günü yeni bir Tarife Yasasını onaylayarak, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği gibi büyük ticaret ortaklarıyla olan uluslararası ticaret anlaşmazlıklarına karşı güçlü bir yaklaşımın sinyalini verdi. Bu hamle, hem Washington hem de Brüksel’in Pekin’i aşırı sanayi kapasitesi nedeniyle mercek altına aldığı bir dönemde geldi.

Yürürlüğe 1 Aralık’ta girecek olan yasa, 2022’den bu yana üç tur görüşüldükten sonra kabul edildi. İthalat ve ihracata gümrük vergisi uygulanmasını düzenleyen, vergi teşviklerini detaylandıran ve Çin’in ticaret anlaşmalarını ihlal eden ülkelere misilleme tedbirleri uygulama yetkisini düzenleyen kapsamlı bir dizi yasal hüküm içeriyor.

Mevzuat, Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2012 yılında iktidara gelmesinden bu yana güçlendirilen Çin’in ticari savunma mekanizmalarının bir uzantısı olarak görülüyor. Bu mekanizmalar, mal, veri ve personel akışını kesintiye uğratarak Çin’in ticaret uygulamalarına meydan okuyan ülkelere karşı Pekin’e misilleme seçenekleri sunmak üzere tasarlanmıştır.

Analistler, Singapur Yönetim Üniversitesi’nde profesör olan Henry Gao’nun tanımladığı gibi, Tarife Yasası’nı ticari anlamda “nükleer silah” benzeri bir caydırıcılık aracı olarak yorumluyor. Gao, yasanın hükümlerinin yeni olmamakla birlikte, Çin’in diğer ülkeler tarafından uygulanan tarifelere aynı şekilde karşılık verme hakkını pekiştirdiğini vurguladı.

Bu yasal gelişmenin arka planında, Avrupa Birliği’nde Çin’in endüstriyel kapasite fazlası ve ucuz ürünlerin AB pazarlarına potansiyel akışı konusunda artan endişeler yer alıyor. Bu durum, AB’nin Çin elektrikli araçlarına gümrük vergisi uygulamayı düşünmesi ve Çin’in Avrupa konyağına anti-damping soruşturması yürütmesiyle birlikte ticari gerilimlerin tırmanmasına yol açmıştır.

Tarife Yasası, ABD’nin 2018’de ithalat tarifelerini uygulamaya koymasıyla başlayan ve devam eden ticari sürtüşmelerde Çin’in en son stratejik hamlesidir. Pekin’in ticaret politikalarını savunma niyetinin ve gerekli görüldüğü takdirde kısasa kısas tarife değişimlerine girmeye hazır olduğunun altını çiziyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu