Ekonomi

Brent Petrol 77,50 Dolardan İşlem Görüyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 77,50 dolardan işlem görüyor.

Dün 81,17 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,42 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.33’teki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 77,50 dolara yükseldi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 73,02 dolardan satıldı.

Küresel petrol talebine ilişkin kaygılar nedeniyle dün son 4 ayın en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatlarında taraf arayışları devam ediyor.

Dün Brent petrolün varil fiyatı 76,60 dolara, WTI ham petrolün varil fiyatı ise 72,17 dolara gerilerken, fiyatlardaki kısmi toparlanmada piyasa oyuncularının kar satışları etkili oldu.

ABD ekonomisinde giderek artan yavaşlama sinyallerinin resesyona dönüşüp dönüşmeyeceğine ilişkin endişeler piyasalarda varlığını sürdürüyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin’de açıklanan ekim ayı ekonomik göstergeleri, üretim, tüketim, yatırım ve istihdam alanlarında Kovid-19’dan toparlanmadaki zorlukların devam ettiğini ortaya koyuyor.

ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin gelişmeler, küresel petrol talebi görünümüne ilişkin kaygılara neden olmakta ve fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaktadır.

Öte yandan İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışı piyasaların odağı olmaya devam ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 77,58 ile 77,70 dolar aralığının direnç, 77,46 ile 77,34 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu