Haber

Bekir Bozdağ: Diyarbakır’da kimlik tespiti tamamlandı

Türkiye tüm deprem bölgesinde yaralarını sarmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Diyarbakır’da incelemelerine devam eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Uyum Merkezi’nde (GAMER) değerlendirme toplantısı düzenledi.

Kentteki çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Bozdağ, depremin ilk anından itibaren tüm kurumların özverili bir şekilde çalıştığını söyledi.

Diyarbakır’da 414 ölü

Bakan Bozdağ, “Diyarbakır’daki deprem sonrası yaptığımız tespitlere göre şu ana kadar hasar tespit çalışmaları çerçevesinde 126 binanın yıkıldığını, burada 74 binanın da acil yıkılacak binaların ortasında olduğunu görüyoruz. Bu harap binalar arasında halkımızın ikamet ettiği 6 bina vardı.

Bu binaların enkazı kaldırılarak enkaz altında kalan her vatandaşa ulaşıldı. Bazıları canlı olarak kurtarıldı. Ne yazık ki bazılarına vefat ederken ulaşılabildi. Sağ olarak ulaşılmasına rağmen hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybedenler oldu.

Bu bağlamda baktığımızda Diyarbakır’da toplam 912 yaralı ve ayrıca hayatını kaybeden 414 insanımızın olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.dedi.

“Kimliksiz vatandaşımız kalmadı”

Bakan Bozdağ, kentte enkaz altında yaşamını yitirenlerin tamamına ulaşıldığını bildirdi. “Diyarbakır’da kimlik tespit işlemlerinin tamamı tamamlandı. Şu ana kadar kimliği belirlenmemiş rastgele bir insanımız yok. Her bir vefat eden insanımız, doğru bilgi ve tespitler çerçevesinde yakınlarına teslim edilmiş ve tamamı için defin işlemleri tamamlanmıştır.

Diyarbakır’ımızda defnedilmemiş kimse olmadığı gibi, kimliği belirlenip de vefat etmemiş insan yoktur. Şu anda Diyarbakır’da ‘enkaz altında veya kayıp’ diye bir başvuru yok, böyle bir iddia da yok. Çünkü tüm vatandaşlarımıza ulaşıldı.”ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’daki konutların durumu

Bakan Bozdağ, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Şu ana kadar Diyarbakır merkez yani dört büyük ilçe bazında bina bazında yüzde 57, bağımsız kısımda yani yeni yılın başında yüzde 87 oranında hasar tespit çalışmaları tamamlandı. düz. Diyarbakır’ın tüm ilçe ve köyleri de dahil olmak üzere tüm konut stokunu elden geçirerek hasar tespit çalışmalarını kısa sürede tamamlayacağımızı belirtmek isterim.

Yapılan çalışmalar çerçevesinde bugüne kadar 126 yıkılan bina, 599 bağımsız bölüm, 74 acil yıkılacak bina, 519 parça, 959 ağır hasarlı bina, 7 bin 341 bağımsız bölüm bağımsız bölüm, 1 bin 196 orta hasarlı bina ve 12 bin 546 bağımsız bölüm. Daire, hafif hasarlı bağımsız bina sayısı 12 bin 268, bağımsız bölüm sayısı 113 bin 604, hasarsız 31 bin 354 bina ve 236 bin 97 bağımsız bölüm diyebiliriz.

Bugüne kadar acil hasar gören ve yıkılan bina ve bağımsız bölümlerin toplam sayısına baktığımızda toplamda 1.159 bina ve 8.459 bağımsız bölüm olduğunu görüyoruz. Diyarbakır’da 279 komisyon tarafından hasar tespit çalışmaları hızla yapılıyor. Yakın zamanda bu çalışmaların da tamamlanacağını tekrar belirtmek isterim.”dedi.

“Geçici barınak sayısı 10 bin 654’e düştü”

Bakan Bozdağ, kentte barınan depremzede sayısının azaldığını belirterek, şunları söyledi: “Diyarbakır’da barınma konusunda yaşanan sıkıntılara hızla müdahale edilerek bir yandan cami, spor tesisi, gençlik merkezi, sosyal tesis gibi alanlar tahsis edilirken, diğer yandan çadır kentler kurularak yurtlarımız da buna tahsis edildi. amaç.

Geçen sefer ilk defa 200 bine yakın kişiyi burada ağırladık. Yeme, içme ve tedavileri dahil tüm ihtiyaçları karşılandı. Ancak hasar tespit çalışmalarının ilerlemesi ve konutu sağlam olan vatandaşlarımızın bu çerçevede taşınması nedeniyle kesintili olan bu barınma merkezlerinde konakladığımız kişi sayısının önemli ölçüde azaldığını söylemek isterim. Bu sayının şu ana kadar yaklaşık 200 binden 10 bin 654’e düştüğünü söylemek isterim.

Bu sayının barınma yerlerine baktığımızda 1.850 adet çadırkentte, 4.948 adet de Kredi ve Yurtlar Kurumumuzun yurtlarında bulunmaktadır. Diyarbakır’da barınma anlamında önemli bir sorunu aştığımızı belirtmek isterim. Kalan binaların hasar tespit çalışmalarının tamamlanması halinde evlerine taşınacak vatandaşlarımızı düşünürsek Diyarbakır’da bu sorunun büyük ölçüde aşıldığını belirtmekte fayda görüyorum.

Çünkü yurt kapasitemiz 6 bin 63, şu ana kadar kullandığımız kapasite 4 bin 948. Şu anda burada kullanabileceğimiz bir kapasitemiz olduğunu söylemek isterim. Orta öğretim yurtları ile ilgili henüz kullanmadık ama ihtiyaç halinde bunlar da değerlendirilecektir.

Şu anda Diyarbakır’da 675 konteynerlik bir planlama var. Çadır kentte de 2 bin 200 çadır kent planlamıştık ama ihtiyaca göre çadır kentlerin alanını genişleterek 2 bine indirdik, bunlar da ihtiyaç nedeniyle hazır tutuluyor.”ifadelerini kullandı.

“İncelemeler titizlikle devam ediyor”

Bakan Bozdağ, yıkılan binalarla ilgili incelemelerin sürdüğünü belirterek, şunları söyledi: “Tüm illerde olduğu gibi Diyarbakır’da da soruşturmalar büyük bir titizlikle ve hukuka uygun olarak yürütülüyor. Zaman zaman kamuoyunda farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Bunların bir kısmı cehaletten, bir kısmı da ne yazık ki kötü niyetten kaynaklanmaktadır.

Cahil olanlar için fazla bir şey söylemek istemiyorum. Doğrusu doğru bulmuyorum ama farklı algı biçimleriyle toplumu manipüle etmek ve yönetmek isteyenleri bir kez daha lanetlediğimi belirtmek isterim. Soruşturmaların nasıl yapılacağı yazılarımızda belirtilmiştir. Cumhuriyet başsavcılıklarımız bu soruşturmaları kanunlarımızda yer alan usul ve esaslara göre titizlikle yürütmektedir.

Depremde yıkılan binalarda vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği ya da yaralandığı yerlerde sorumlu olan herkesin üzerindeki çalışmaların zaman aldığından ve büyük bir titizlikle yürütüldüğünden kimsenin şüphesi olmasın. Kanıtların toplanmasıyla ilgili rastgele problemler yoktur.

Şimdiye kadar deprem olan her yerde kanunlarımıza uygun olarak delil toplanır. Uzmanlar yola, hukuka ve bilime uygun olarak çalışmalarını ve çalışmalarını sürdürürler. Kanıt toplanmadan tek bir enkaz kaldırılmadı. Aksi yöndeki haber ve yorumların büyük bir karalama kampanyası olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Ayrıca İsimli Tıp Kurumumuz teşhis çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütmektedir.

Kimlik tespitine yönelik DNA raporlarının hazırlanması ve bunların yakınlarından alınan referans örneklerle eşleştirilmesi biraz zaman almaktadır. Ancak bu konuda da büyük bir başarı sağlandığını söylemek isterim. Adlandırılmış Tıp Kurumu uzmanlarımız büyük bir titizlikle çalışmaktadır. Bu çalışmaları polisimizle işbirliği içinde, savcılıklarımızla koordineli bir şekilde yürütüyorlar.”dedi.

“Cumhurbaşkanımız verdiği sözleri yerine getirdi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceki depremlerde söylediği sözleri yerine getirdiğini belirten Bakan Bozdağ, sözlerinin bir yıl içinde yerine getirileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ölenlerimizi geri getiremeyeceğimizi biliyoruz ama hayatta kalanlarımızın yaralarını sarmak devletimizin en kıymetli görevidir. Bundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu görevi hassasiyetle yürüteceği için kimsenin endişesi olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önceki sarsıntılarda verdiği sözlerini bir bir yerine getirdi.

Van depreminde, Elazığ depreminde, Malatya depreminde, Bingöl depreminde, Tunceli depreminde, Düzce ve İzmir depremlerinde milletimize ne söz verdiysek, ne kadar sürede, milletimize verdiğimiz sözü tuttuk. ve nasıl yapacağımıza söz verdik. Bundan sonra da burada söylediğimiz sözlerin arkasında duracağız, milletimize ne söz verdiysek hepsini bir bir yerine getireceğiz.

Bunun için zamana ihtiyacımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bir yıl içinde tüm bu sözlerin gerçekleşmesine hem Diyarbakır halkı, hem depremde yaşayan vatandaşlarımız hem de aziz Türk milleti şahit olacaktır. Bu çabamızla bundan sonraki süreçte de çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütmeye devam edeceğiz.”

haber-guclukonak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu