Ekonomi

Barclays: Artan faiz oranlarına rağmen kârlar hisse senetlerini destekleyebilir

Barclays, artan faiz oranları karşısında kârların hisse senetlerini destekleme potansiyeline sahip olduğu, ilk çeyrek için önemli ölçüde düşürülen tahminlerin ise finansal sonuçların beklentileri aşması için fırsat yarattığı görüşünde.

Finans kuruluşu yakın tarihli bir raporunda, küresel ekonomik görünümün iyileşmesine rağmen tahminlerin yılın başından bu yana önemli ölçüde düşürüldüğünü ve şu anda dördüncü çeyrek için bildirilen gerçek büyüme rakamlarının altında olduğunu belirtti.

Kurum, “Bize göre beklentileri aşma eşiği oldukça düşük” yorumunda bulundu. “Bununla birlikte, bu durum hisse senedi fiyatlarında bir önceki çeyrekte görülen güçlü yukarı yönlü hareketi tetiklemek için yeterli olmayabilir, zira yılın başından bu yana hisse senetlerinin yeniden değerlenmesi, karlara göre aşırı değerli görünmelerine neden oldu, ancak son piyasa düşüşü bu aşırı değerlenmeyi bir miktar azalttı.”

Analistler şunları belirtmiştir: “Ekonomik döngünün bu noktasında yeniden değerlenme nadir değildir, ancak faiz oranlarındaki son keskin artış ve devam eden jeopolitik istikrarsızlıkla birlikte, karların gücü, gelecekteki finansal görünümler ve hisse geri alım programları hisse senedi fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmenin yeniden kazanılması için çok önemlidir.”

Barclays, ekonomik faaliyet göstergelerinin 2024 mali yılı için kârlarda toparlanmaya işaret etmeye devam etmesi koşuluyla, bir piyasa gerilemesi sırasında hisse senedi satın almanın “başarılı bir strateji olabileceğini” savunuyor. Bununla birlikte, özellikle ekonomik döngülere duyarlı hisse senetleri söz konusu olduğunda, hisse senetlerinde son dönemde görülen yeniden değerlenmenin hataya çok az yer bıraktığı konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Bu makale AI teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu