Ekonomi

Bank of China’nın eski müdürüne yolsuzluk soruşturması

Ulusal Gözetim Komitesi ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Disiplin İnceleme Komitesi’nden (MDIC) yapılan ortak açıklamada, Liu’nun “ciddi parti disiplini ve yasa ihlali şüphesiyle soruşturulduğu” belirtildi.

Açıklamada iddialara ilişkin detay verilmezken, bu tür soruşturmalarda yer alan “disiplin ihlali” ve “yasa dışı davranış” ifadeleri genellikle yolsuzluk şüphesi veya suçlamasına işaret ediyor.

Daha önce Çin Halk Bankası (PBoC) ve Import-Export Bank’ta (Eximbank) yönetici olarak görev yapan 62 yaşındaki Liu, 2021’den bu yana Çin finans sektöründeki yolsuzluk soruşturmalarında şimdiye kadar hedef alınan en yüksek rütbeli isim oldu.

2018’de Bank of China’nın Genel Müdürü ve 2019’da Yürütme Konseyi Lideri ve Parti Sekreteri olan Liu, Şubat ayında aniden görevden alındı.

Bank of China konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Liu’nun yerine daha önce Ziraat Bankası Çin ve Everbright Group’ta görev yapan 51 yaşındaki Gı Hayciao’nun yönetim kurulu başkanı ve parti sekteri olarak atandığını duyurdu.

Kamu bankaları ve varlık fonları hedef alındı

Ekim 2022’de ÇKP Ulusal Kongresi’nde MDIK yönetiminin değişmesinin ardından soruşturmaların büyük kamu bankalarını ve varlık fonlarını da kapsaması dikkat çekiyor.

China Investment Corporation, China Development Bank, China Clinical Development Bank, Everbright Cluster ve China People’s Insurance Corporation Cluster, soruşturmalara bahse giren kümeler arasında yer alıyor.

China Life Insurance Company Yönetim Kurulu Başkanı Wang Bin, geçen yıl görevden alındıktan sonra rüşvet ve yurt dışında mevduat gizleme suçlarından Ocak ayında yargılanırken, Çin Hayat Sigortası Yönetim Kurulu Başkanı Luo Xi Çin Halk Sigorta Şirketi, Şubat ayında görevden alındı. Soruşturmada Everbright Asset Management Company ve Guotai Junan Asset Management Company’nin en iyi yatırım bankacılarından bahsedildi.

Bu arada, aralarında cep telefonu operatörü China Mobile ve petrol şirketi PetroChina’nın da bulunduğu 30 büyük devlete ait sanayi şirketi “yüksek kaliteli kalkınmayı baltalayan eylemler” nedeniyle soruşturuluyor.

Xi’nin yönetimi altındaki yolsuzluk soruşturmaları

Devlet Lideri ve ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping’in 10 yıllık iktidarında yolsuzlukla mücadele en önemli sorunlar arasında yer aldı, bu dönemde onlarca üst düzey yetkili yolsuzluk soruşturmalarıyla görevden alındı.

Soruşturmalar Xi’nin Çin kamuoyu nezdindeki prestijini artırırken, soruşturmaları parti içinden kendisine rakip olarak gördüğü ya da kendi çizgisini takip etmediğini düşündüğü kişileri saf dışı bırakmak için kullandığı yönünde eleştiriler de vardı.

ÇKP Ulusal Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada Xi, iş dünyasıyla bağlantılı parti ekiplerinin ağır şekilde cezalandırılacağını belirterek, yolsuzluk soruşturmalarının devam edeceğinin sinyalini verdi.

Xi Jinping konuşmasında, “Çıkar gruplarının ve güçlü hiziplerin sözcüsü ve temsilcisi olarak iş dünyasıyla lider konumlardaki parti kadrolarının suç ortaklığına son vermeliyiz” dedi. terimini kullandı.

haber-osmangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu