Sağlık

Atık antibiyotikler, yaşamı tehdit ediyor

İlaçların çöpe gitmesinin önüne geçmek için 13 noktada atık ilaçları toplayan Gaziemir Belediyesi, Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’nda sularda görülen antibiyotik kirliliğine dikkat çekti.

İnsanların tedavisinin yanı sıra hayvancılık ve tarım kesimlerinde kullanılan antibiyotikler, antibiyotik direnci oluşturuyor. Dünya üzerinde tüketilen antibiyotik ölçüsünün yüzde 80’ini, hayvancılık ve tarımda kullanılan antibiyotikler oluşturuyor. Hiç antibiyotik kullanmamış bireylere, besinlerden ve sulardan antibiyotiğe dirençli mikroplar bulaşabiliyor. Antibiyotiğe dirençli bakteriler, her yıl 700 bin kişinin vefatına neden oluyor. Gaziemir Belediyesi, bu tehlikeye karşı insanları bilinçlendirmek için Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’nda, ömrü tehdit eden antibiyotik direncine dikkat çekti.

Belediyenin İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nde vazife yapan Etraf Mühendisi Gülcan Özhan, atık sularla yayılan antibiyotiklerin canlıların sıhhati ve tabiat üzerindeki tesirlerine dikkat çekti. Atık sularda bulunan antibiyotiklerin ayrıştırılamadığının altını çizen Gülcan Özhan, “Antibiyotik olarak kullanılan çok çeşitli unsurların yüzde 30’u ile 60’ı insanların ve hayvanların bedenlerinden hiç değişmemiş halde kanalizasyona ve oradan da atık su arıtma tesisine ulaşıyor. Arıtma tesisine ulaşan ilaçlar, burada yapılan süreçlerde, sudan ayrıştırılamıyor. Balık çiftliklerinde ve tarımda kullanılan antibiyotikler ile çöp toplama alanlarındaki antibiyotik atıklar, sularla denizlere ve okyanuslara ulaşıyor. Çevre bilimci ve mikrobiyoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, 72 ülkedeki ırmaklarda, yaygın olarak kullanılan 14 antibiyotik tahlil edildi. Sonuçta takip edilen alanların yüzde 65’inde yüksek düzeyde antibiyotik bulundu. Sularla taşınan antibiyotikler, balıklara, suda yaşayan öteki canlılara ve insan sıhhatine önemli bir tehdit oluşturmakta. Antibiyotik kullanımının artması, antibiyotik direncini geliştirmekte ve yüz binlerce insanın antibiyotiğe dirençli mikroplar nedeniyle vefatına neden olmaktadır. Bu yüzden atık ilaçlarımızı katiyetle çöpe atmamalıyız” diye konuştu.

“İlaçları çöpe atmayalım!”
Atık ilaçların gelişi hoş çöpe atılmasının insan ve tabiat sıhhatini önemli manada tehdit ettiğine bu nedenle ilaçların çöpe atılmaması gerektiğine vurgu yapan Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda şunları söyledi:

“Evlerde kullanılmayan ve son kullanma tarihi geçmiş ilaçların bilinçsizce çöpe atılması, lavabolara dökülmesi toplum ve etraf için geri dönüşü çok sıkıntı olabilecek riskler taşıyor. Tuvaletlere dökülen ilaçlar kent kanalizasyon sistemine ve münasebetiyle arıtma tesislerinden tekrar suya, havaya ve toprağa karışarak doğayı ve insan sıhhatini tehdit ediyor. Havaya, suya, toprağa karışan ilaçlar besinler ve içilen sularla insan bedenine yerleşiyor. Bu durum da tüm canlıların sıhhatinin önemli manada ziyan görmesine yol açıyor. Etraf projelerimizle yer altı sularımızı, denizlerimizi ve tabiatımızı koruyoruz. Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’nda, tüm yurttaşlarımızı mühleti dolan, kullanmadıkları ilaçlarını çöpe değil, hizmet binalarımızda yer alan atık ilaç toplama kutularına atmaya davet ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu