Ekonomi

Asya, ekonomik belirsizlik ortamında güçlü altın talebi görüyor

Asya’da altının cazibesi, Mayıs ayında ulaşılan tarihi zirvelere yakın seyreden fiyatlara rağmen değerli metale olan talebin artmasıyla güçlenmeye devam ediyor. Spot altın şu anda ons başına 2.300 doların biraz üzerinde işlem görüyor ve yılbaşından bu yana %12’lik bir artışı yansıtıyor ve geçen ayki rekor seviyeye sadece %6 oranında yaklaşıyor.

Altın alımlarındaki artış, jeopolitik gerilimler ve ekonomik istikrarsızlık gibi faktörlerin bir araya gelmesine bağlanıyor. Yatırımcılar, gayrimenkul ve hisse senedi gibi diğer yatırım araçlarına olan güvenlerinin azalmasıyla birlikte, bir korunma aracı olarak altına yöneliyor. Londra Külçe Piyasası Birliği İcra Kurulu Başkanı Ruth Crowell, makro-ekonomik ortamın istikrara kavuşması ve diğer yatırım seçeneklerinin daha cazip hale gelmesiyle mevcut eğilimin değişebileceğini belirtti.

Japonya’da altına yönelik iyimserlik yüksek fiyatlara rağmen devam etmekte olup, altına yatırım yapmayı tercih edenlerin sayısı etmeyenlere göre daha fazladır. Japonya Külçe Piyasası Birliği’nin baş direktörü Bruce Ikemizu, ülkedeki yükseliş eğilimine dikkat çekti.

Para birimi devalüasyonu, emlak sektöründe uzun süreli bir çöküş ve ticari sürtüşmeler gibi zorluklarla karşı karşıya olan Çinli yatırımcılar, altına giderek daha fazla yatırım yapıyor. Ülkede yılın ilk çeyreğinde altın sikke ve külçe alımlarında %27’lik bir artış kaydedildi.

Singapur Külçe Piyasası Birliği CEO’su Albert Cheng, altın için güçlü piyasa eğiliminin altını çizerek, tüketicilerin maliyeti ne olursa olsun satın almaya istekli olduğunu gözlemledi. Bu görüş Asya Pasifik Değerli Metaller Konferansı’nda da yankı buldu.

Asya’daki perakende yatırımcılar da altına hücuma katkıda bulunuyor ve genç nüfusun metale olan ilgisi giderek artıyor. MTS Gold Group CEO’su Nuttapong Hirunyasiri’nin bildirdiğine göre, Tayland’da altın fiyatlarının yükseldiği haberleri altın dükkanlarında uzun kuyruklar oluşmasına yol açtı. Benzer şekilde, Vietnam da önemli bir yatırımcı akınına tanıklık ediyor, ancak yerel fiyatlar küresel piyasaya kıyasla yüksek kalmaya devam ediyor.

Buna karşın Hindistan ve Avustralya fiyat hassasiyeti sergiliyor; Hindistan’da altın beş hafta üst üste uluslararası fiyatlara göre iskontolu işlem görerek zayıf talebe işaret ediyor. Ayrıca, Perth Darphanesi Mayıs ayında altın ürün satışlarında bir önceki aya kıyasla %30’luk bir düşüş yaşadı. Hindistan’ın 2024 yılı altın ithalatının, yüksek fiyatların tüketicileri yeni alımlar yapmak yerine eski mücevherlerini takas etmeye yöneltmesi nedeniyle yaklaşık %20 oranında azalması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu