Haber

Antalya Turu tüm hızıyla devam ediyor

ANTALYA (İGFA) – Starta Antalya Demre’den 172 sporcu katıldı. Düne göre sadece bir sporcu yarıştan çekildi. İlk gün toplu finişte bitiş çizgisini tekerlek farkıyla geçen bisikletçilerin, ikinci gün zaman farkı açısından herhangi bir kayıp yaşamaması, çabanın ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Genel Klasman birincisi Tartelotto sporcusu Timothy Dupont ile ilk 100’ün ortasında yer alan Timothy Dupont arasında sadece 10 saniyelik zaman farkı vardı.

1,4 KİLOMETRE OLARAK NÖTR BAŞLANGIÇ VERİLDİ

Genel Klasman birincisi Tarteletto-Isorex sporcusu Timothy Dupont’un macenta renkli formayı giymesinin ardından tarafsız start 1,4 kilometre olurken, gerçek start 12.33’te verildi. Önceki gün yağan şiddetli yağmur pistin bazı yerlerini kayganlaştırdığı için sporcular etap öncesinde yavaş tempoda pedal çevirdi. 11. kilometre grup halinde geçildi. Peloton, ilk premium kapı olan Finike’ye hiçbir sorun yaşamadan ulaşmaya kararlı görünüyordu. Peloton içinden bir veya iki başarısız saldırı gözlemlendi ancak henüz büyük bir kaçış gözlemlenmedi. Finike’ye yaklaşırken bu durum birkaç kez tekrarlandı.

YEŞİL FORMA BONUS KAPISI 28. KİLOMETREDE GEÇİLDİ

Etabın ilk büyük çekişmesi 28. kilometrede gerçekleşti. Fraport TAV Antalya sponsorluğunda sporcular Beyond Antalya Bonus kapısı için sprint yarışına başladı. Çizgiyi aşan ilk atlet Alpecin-Deceuninck Takımından Jensen Plowright oldu. Polti-Kometa Takımından Erik Fetter ikinci, Kinan Yarış Takımından Thomas Lebas ise üçüncü oldu.

PELOTON KAÇIŞA İZİN VERMİYOR

Hasyurt lokasyonuna varıldığında 30 kilometre geride kaldı. Ancak tahmini süre farkına 7 dakika kala ilk bonus kapısından geçiş dikkate alındığında temponun oldukça arttığı ve 7 sporcunun pelotondan kaçmasına rağmen fazla ileri gidemeden yakalandıkları ortaya çıktı.

FERİTCAN SAMLI’DAN AYRILDI

Spor-Toto Takımı sporcusu 31. kilometrede rahatsızlanarak yarıştan çekildiğini iddia ederek sporcu sayısı 171 olarak kayıtlara geçti.

SPRINT BONUS KAPISI DA GERİDE KALDI

Etabın 44,6 kilometresinde Diana Travel sponsorluğundaki sprint bonus kapısı geçildi. Bu bonus kapısı için iddia edilen varış saati 13.44 olarak gösterilse de Peloton, bonus kapısına beklenenden 14 dakika erken girdi. Çizgiyi aşan ilk atlet Tudor Takımından Hannes Wilksch’ti. Alpecin-Deceuninck Takımından Fabio Den Bossche ise ikinci sırayı aldı. Tudor Takımından Aivaras Mikutis yine üçüncü oldu. Kapıyı geçtikten sonra yedi sporcu saldırdı ve ilk önemli kaçış kümesi oluştu. 20 saniyelik farkla öne geçen grupta şu sporcular yer aldı; Fabio Van Den Bossche, Aivaras Mikutis, Hannes Wilksch, Polti-Kometa’dan Erik Fetter, Bingoal WB Takımından Kenneth Van Roy, TDT-Unibet Takımından Axel Huens ve Tartelotto Takımından Robbe Clayes. İlk anlarda fark 30 saniyeye çıksa da peloton yine affetmedi ve grubu yakaladı.

TIRMANIŞ BAŞLIYOR

55. kilometrede tırmanma bonusunu almak için dağcılar tek tek hücum ederken, Genel Klasman birincisi Tarteletto-Isorex Takımından Timothy Dupont’un geride kaldığı görüldü.

TIRMANMA BONUS SONUÇLARI

Sporcular Corendon Airlines sponsorluğundaki turuncu forma için bir kez daha kıyasıya yarıştı. Tırmanma ikramiyesini ilk alan sporcu Beykoz Belediyesi Takımından Natnael Berhane oldu. Bike-Aid Team’den Anton Schiffer ikinci, China Glory Team’den Willem Jakobus Smith üçüncü, TDT-Unibet Team’den Cedrid Bakke Chirstophersen dördüncü, Team Tudor’dan Alois Charrin ise beşinci oldu.

ESCAPE KÜMESİ 7 SPORCUDAN OLUŞUYOR

Tırmanışın hemen ardından bu kez yedi sporcudan oluşan kaçış grubu pelotondan ayrılarak 51 saniye önde pedal çevirdi. Tırmanma bonusu sırasında oluşan gruba bu kez Q36.5 Pro Cyling’den Kamil Malecki ve Team Terengganu’dan Anatoliy Budyak eklendi.

YOL KENARLARINDA KAR ERİKLERİ

76. kilometreye yaklaşılırken peloton ile kaçış grubu arasındaki zaman farkı 1 dakika 12 saniyeye çıktı. Bu sırada hafif bir yağmurun başladığı görüldü. 9 derece sıcaklığa rağmen yol kenarlarında kar birikintileri oluşması sporcuların şaşkınlığa uğramasına neden oldu. Taşkent Takımından Farrukh Bobosherov yarıştan çekildi. 170 sporcu ise finişe ulaşmaya devam ediyor. 83. kilometreyi geçince tepede sis belirdi ve kaçış grubu ile peloton arasındaki zaman farkı 52 saniyeye düştü. Yağmur etkisini artırmaya devam etti.

VE SON TIRMANIŞ KAPISI GEÇİLDİ

Etabın son tırmanışı ise 90. kilometrede gerçekleşti. Terengganu Takımından Anatoliy Budyak ise en yüksek bonus puanını alan sporcu oldu. Diğer sıralama ise şu şekildeydi. 2- Q36.5 Pro Bisiklet Takımından Kamil Malecki, 3- TDT-Unibet Takımından Cedric Bakke Chirstophersen, 4- Bingoal WB Takımından Marco Tizza, 5- Kinan Takımından Drew Morey. Kapıyı geçtikten sonra bu beş sporcuya iki sporcu daha eklendi ve grup, pelotonun önünde pedal çevirmeye devam etti. Zaman farkı 1 dakika 20 saniye olarak verildi. 7 sporcu tempoyu yeterince artırmaya başladı.

KURU SÜREÇTE ZAMAN FARKI ERİYOR

Yağmurun sona ermesi ve parkurun kurulmasıyla birlikte pelotonun hızı saatte 60-70 kilometreye çıkarken kaçış grubunun hızı da azaldı. Finişe 20 kilometre kala zaman farkı 25 saniyeye, ardından 15 saniyeye düştü. Kaçış grubu ile pelotonun artık birleştiğini söyleyebiliriz. Yeniden toplu bir bitiş beklentisinin ortaya çıkma ihtimali çok yüksekti. Bitişe 5 kilometre kala pelotonda hareketlenme başladı. Artık pedalına güvenen ya kaçacaktı ya da son metrelerde klasını ve gücünü gösterecekti. Ve beklenen gerçekleşti. Peloton toplu bitişi gerçekleştirdi. Yarışı birinci bitiren Bahreyn-Galip Takımından Matevz Govekar etabın galibi oldu. Yarınki etapta genel klasmanda birinciliğe yükselen Polti Kometa takımından Giovanni Lonardi, macenta renkli formayı giyecek.

ZOR AŞAMA YARIN

Tour of Antalya’nın üçüncü gününde Kemer-Tahtalı tırmanma etabı yarışın kraliçe etabı olarak koşulacak. 136,7 kilometrelik bu yoğun tırmanış etabında tırmanıcılar tüm hünerlerini sergileyecek ve etabı kazanan sporcu büyük ihtimalle yarışın galibi olarak büyük bir mesafe kat etmiş olacak.

MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDU

Polti Kometa Giovanni Lonardi, AKRA sponsorluğunda genel klasman liderine verilen Magenta Mayo’yu kazandı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı Metin Cengiz, 23 yaşındaki İtalyan sporcuya mayoyu giydirdi.

Polti Kometa Giovanni Lonardi, en iyi sprinterlere verilen Diana Travel Sarı Formayı kazandı. Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, sporcuya mayoyu giydirdi.

Corendon Airlines sponsorluğunda en iyi tırmanıcıya verilen Corendon Airlines Turuncu Formayı Beykoz Belediyesi Spor’dan Natnael Berhane kazandı. AKRA Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ramiz Barut, sporcuya mayoyu takdim etti.

Fraport TAV Antalya Havalimanı sponsorluğunda Beyond Antalya sınıf başkanına verilen Yeşil Formayı Alpecin-Deceuninck Takımından Jensen Plowright kazandı. AKRA Hotel Genel Müdürü Gökhan Polat, Yeni Zelandalı sporcuya mayoyu giydirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu